رابطه جنسی در دوره قاعدگی

(91 votes, average: 3٫20 out of 5)
Loading...

سالم بودن يا ناسالم بودن چيزي (از نظر بهداشتي) دقيقاً به معني حرام يا حلال بودن آن (از لحاظ شرعي) نيست. به اين ترتيب توجه داشته باشيد كه در اينجا به اين سوال پاسخ نمي دهيم كه رابطه جنسي هنگام قاعدگي حلال يا حرام است بلكه صرفاً اثرات آن بر سلامت انسان را بررسي ميكنيم. اين موضوع را ميتوان از چند نظر بررسي كرد:

ghaedegi-yasgroup.ir_

آيا قاعدگي باعث افزايش خطر ابتلا به بيماري هاي مسري عفوني ميشود؟

خون محيط مناسبي براي حضور و رشد و انتقال عوامل بيماريزاست. بنابراين درصورت آلودگي يكي از طرفين به يك عامل عفوني ميكربي يا ويروسي (مثل سوزاك، سيفيليس، كلاميديا و عامل ايدز و ويروس تب خال) امكان انتقال اين عامل به ديگري در زمان قاعدگي افزايش مي يابد. علاوه بر اين قاعدگي ممكن است يكي از عوامل بيرون ريختن تب خال هاي تناسلي در زنان باشد. در يك مطالعه در دانشگاه ميشيگان بر اساس مصاحبه هاي انجام شده نشان داده شد كه احتمال ابتلا به عفونت هاي كلاميديايي با رابطه جنسي حين قاعدگي ارتباط مستقيم دارد. در مطالعه اي ديگر رابطه جنسي هنگام قاعدگي با افزايش احتمال خطر عفونت و التهاب لگني همراه نبوده است. در هرحال بايد توجه داشت اگر به فرض طرفين رابطه آلوده به عفونت نباشند. رابطه جنسي به خودي خود منجر به مشكل خاصي از اين نظر نمي شود.
رابطه جنسي چه تاثيري بر مدت زما و شدت خونريزي در دوران قاعدگي دارد؟ گاهي ممكن است بدليل افزايش انقباضات رحمي ناشي از ارگاسم (و اثر هورمون اكسي توسين) بافت در حال ريزش داخلي رحم سريعتر ريزش كند و قاعدگي زودتر از زمان مورد انتظار پايان يابد. در يك مطالعه در دانشگاهي در آتن در زنان نزديك به سن يائسگي، بررسي ها حاكي از افزايش همزماني رابطه جنسي حين قاعدگي با افزايش ميزان زمان و شدت خونريزي رحمي در زنان بود. افزايش خونريزي از علائمي است كه ممكن است افراد بدين خاطر تشويق به برداشتن رحم در دوران نزديك به يائسگي شوند. بعبارت ديگر احتمال داده شد كه افرادي كه حين قاعدگي اقدام به نزديكي نميكنند كمتر تحت عمل هيستركتومي يا برداشتن رحم قرار ميگيرند. در يك مطالعه ديگر بر روي 498 زن نازا آندومتريوز با احتمال داشتن رابطه جنسي حين قاعدگي رابطه مستقيم داشت. نظر بر اين است كه هيجانات جنسي و ارگاسم بعنوان يك فعاليت حركتي ميتواند به كاهش دردهاي رحمي حين قاعدگي نيز كمك كند و به اصطلاح اثر سودمندي داشته باشد.
آيا رابطه جنسي دهاني حين قاعدگي امكان پذير است؟

برخلاف تصور احتمالي شما زوج هاي زيادي هنوز مايل هستند حتي حين قاعدگي (بطرز محدودي) به رابطه جنسي دهاني ادامه دهند. صرفنظر از مسائل بهداشتي در مورد احتمال انتقال عوامل بيماريزا كه قبلا به آن اشاره شد ظاهراً علت خاصي ندارد كه آنها را از اين كار منع كرد.
آيا در زمان قاعدگي نياز به استفاده از مواد ضدبارداري وجود دارد؟ با توجه به اينكه احتمال بارداري در زمان قاعدگي نزديك به صفر است زوج ها ميتوانند بدون نگراني از بابت بارداري ناخواسته اقدام به رابطه جنسي كنند و از اين لحاظ نيازي به ضدبارداري مناسب نيست.
آيا مردم بطور معمول هنگام قاعدگي اقدام به رابطه جنسي ميكنند؟ بررسي ها نشان داده است كه اقدام به رابطه جنسي حين قاعدگي چندان شايع نيست. احتمالاً پس زمينه هاي مذهبي، سنتي و فرهنگي مهمترين عوامل چنين ممانعتي بوده اند. برعكس مصرف الكل و ماريجوآنا، تشويق جفت به رابطه جنسي و افزايش ميل جنسي حين قاعدگي از عوامل مهم منجر به رابطه جنسي حين قاعدگي بوده اند. نبود دانش و مهارتهاي جنسي كافي براي ارضاء زوج بدون دخول ممكن است يكي از عوامل مهم بروز تنش هاي جنسي در يك رابطه عاطفي- جنسي نه چندان مستحكم در يك زوج و نتايج مربوط به آن (چون روابط جنسي غيررسمي با جفت ديگر) شود. سوابق و نظريه هاي تاريخي مربوط به اثر قاعدگي بر روابط جنسي بين زوج ها و پديده چند همسري مطلب مفصلي است كه از حوصله اين بحث خارج است و احتمالاً در منابع ديگري ميتوانيد درباره آن بيشتر بدانيد.

نزدیکی جنسی در طول پریود ، چه تنها و از برای خودارضائی و چه با شریک ، یکی دیگر از تحریم شده ها و یا تابوهای دوران ماست. اگر یک زن به این باور برسد که می شود در زمان پریود هم سکس داشت ، باید قبول کند که این سکس ریخت و پاشش بیشتر است. معمولاً جامعه ی زنان را از در گیر شدن در هر گونه فعالیتی که ظاهراً پاکیزه گی آنان را مخدوش می کند ، باز می دارد و خون پریود یکی از آن چیزهای نجس و کثیف شمرده می شود! …

images (3)

با اینکه خواسته های شهوانی زنان ، در طول یک ماه ، افت و خیز فراوان دارد و از نظر بیولوژیکی اکثر زنان در زمان تخمک گذاری ( در نیمه ی سیکل ) این نیاز را بیشتر در خود می یابند ، ولی تحقیقاتی که اخیراً در این مورد صورت گرفته ، به خوبی نشان می دهد که بسیاری از زنان نه فقط در هنگام تخمک گذاری ، بلکه دقیقاً قبل از آغاز پریود و یا بعد از شروع آن نیز ، نیاز جنسی فراوانی را حس می کنند. بنابراین غیر طبیعی و غیر قابل تصور نیست اگر کسی در طول مدت پریود ، سکس داشته باشد و از آن هم لذت ببرد؛ ولی این در صورتی امکان پذیر است که زن ، البته در صورت تمایل ، از خودش جرأت فراوان نشان داده و بر خلاف مسیر رود که او را به سمت قایم کردن خود در زمان پریود و یا بهتر بگویم قایم کردن پریود خود میراند ، شنا کند. در صورت چنین خواستی ، او باید از نوار و لوله ی بهداشتی خود که تاکنون نقش نجات دهنده برای او داشته اند دست بردارد و آماده گی کامل برای خراب کردن یک دست کامل ملافه و حوله را داشته باشد و به مایعات بدنش اجازه دهد که با بدنش و محیط اطرافش و شریکش تماس پیدا کند.
نگران نباشید … ، زندگی همچنان بعد از این واقعه ادامه پیدا خواهد کرد …

دکتر رحیمی
پزشک متخصص زنان و زایمان و نازائی

رابطه جنسی در زمان قاعدگی 

اغلب خانم ها اظهار می دارند که امیال جنسی در آنها در زمان قاعدگی افزایش پیدا می کند. البته این زمان مناسب نیست و شاید برخی خانم ها تمایلی به برقراری رابطه در این زمان نداشته باشند. به عنوان مثال اگر او از تامپون استفاده کند زمانی که آنرا خارج می کند واژن خشک می شود و زمان زیادی طول می کشد تا مجددا از طریق روان کننده طبیعی (و نه خون) مرطوب گردد. اگر از نوار بهداشتی استفاده کند، ممکن است از بوی بد و ظاهر آن خجالت زده شود. او دوست ندارد شما هیچ یک از این ها را مشاهده کنید و تمام کارها را در تنهایی انجام میدهد که این امر به خودی خود او را از برقراری رابطه جنسی دور می کند.مشکل دیگر سکس در زمان عادت ماهانه، احتمال آلودگی آن است. خانم ها اغلب با این مشکل آشنا هستند و تعجبی از خون و کثیفی به جا مانده ندارند، اما ممکن است آقایون احساس تهوع کنند و تمایلی به انجام این کار نداشته باشند. بنابراین تصمیم با خودتان است که قید دارید در طول این دوره چه نوع رابطه ای با هم داشته باشید.

به نقل از webmd.com

سوال:
شوهر من معتقد هست که بهتره در زمان قائدگی مقاربت نداشته باشیم میخوام بدونم که آیا این عقیده از نظر طبی درست است و یا اینکه تابو و باور اشتباه جامعه است؟جواب:

مقاربت در زمان قائدگی از قدیم الایام و در تمام نقاط جهان و با فرهنگ های مختلف تا بو بوده و مردم را از انجام آن منع می کرده اند. در بعضی از جوامع زن ها را در هنگام قائدگی منزوی می کردند برای اینکه معتقد بودند که خون باعث جلب مهاجمان خواهد شد و اونها نمی خوان که قبیله و اقوامشون را در معرض تهدید قرار بدهند.دلیل دیگه اونها این بوده که زنها در هنگام قائدگی نیروهای خاصی پیدا می کنند.

اگر هر کدام از زوجین هیچ بیماری مقاربتی نداشته باشند دلیلی برای پر هیز از مقاربت نیست… اما اگر آلوده هستند بهتر این هست که مقاربت نکنند چون خود خون یکی از محیطهای مناسب برای رشد اغلب میکربها و ویروسها مثل ایدز هست. بنا براین اگر آلوده هستند یا در طی زمان پریود مقاربت نکنند یا اینکه از کاندوم استفاده کنند

سوال:
موقعی که من و شریک جنسی ام قراره که مقاربت کنیم من در دوران پریود هستم .آیا راهی هست که بشه دوران خونریزی قائدگی رو کوتاه کرد
جواب:
اینکه در زمان قائدگی مقاربت انجام بشه نه تنها اشکلی نداره بلکه به نفع اون خانم هم هست برای اینکه ارگاسم یا همان اوج هیجان جنسی باعث میشه که درد هنگام قائدگی کمتر بشه.از طرف دیگه برای بعضی خانم ها مقاربت احساس لذت و آرامش بیشتری به اونها میده برای اینکه اصلا این نگرانی رو ندارن که بارداری رخ خواهد داد…ضمن اینکه وجود خون قائدگی خودش به نوعی می تونه مثل یک نرم کننده واژن عمل کنه.در این زمان شما و شریک جنسی شما احساس آرامش وراحتی بیشتری خواهید داشت
هر چند که کمی ازخواص خون مثل بو و یا حتی مزه خون وجود داشته باشه.در چنین شرایطی بهتره که درست قبل از مقاربت
حمام بگیرید و در روی تخت حوله بزارید تا نگرانی از بابت آلوده کردن محیط نداشته باشید.از طرف دیگه می تونید از cup های واژن هم استفاده کنید( اینها با تامپون و پد فرق دارند…) به این هدف که . اینها مثل مانعی در انتهای واژن فیکس بشوند و مانع خروج خون شوند( موقتا البته).یک نوع از اینcup ها به یک ماده اسپرم کش آغشته هستند و به عنوان یک روش جلوگیری هم استفاده میشن.

ترجمه از
goaskalice.com

در قسمت نظرات منتظر بیان عقاید و تجربیات شما هستیم.
٪ نظرات

افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بانوی پارسی است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

طراحی و تولید توسط اکسین وب